Novela zákona o DPH přináší od roku 2025 několik zásadních změn, řada z nich je navíc platná již od 1. ledna. Jednou z těchto významných změn je nová povinnost plátců DPH vracet odpočet daně u závazků, které nebudou uhrazeny do 6 měsíců od jejich splatnosti. A věřitelé? Budou mít nárok na opravu odpočtu u neuhrazené pohledávky, pokud bude muset jejich dlužník opravit uplatněný odpočet? Novela přináší nové možnosti pro opravu odpočtu u nedobytných pohledávek i věřitelům, avšak značně omezené, takže tak jednoduché to pro věřitele nebude!
Nová pravidla pro neuhrazené závazky
Plátci DPH budou muset vrátit uplatněný odpočet, pokud závazek neuhradí ve lhůtě do 6 měsíců od splatnosti. Pokud plátce takto vrátí uplatněný odpočet a následně závazek uhradí, bude mít nárok odpočet daně znovu uplatnit. Tato povinnost se bude vztahovat na faktury s DUZP od 1.1.2025, první povinnost vracet odpočet tedy může plátcům DPH vzniknout teoreticky v červenci.
Mezi odborníky se spekuluje, zda tato povinnost má platit i na přijaté faktury v Reverse charge režimu. Dle dostupných informací by se na odpočet DPH ze samovyměření daně povinnost vztahovat neměla. Finanční správa by tuto problematiku měla upřesnit v samostatné informaci.
Pro povinnost vrácení uplatněného odpočtu tak bude stěžejní splatnost neuhrazených přijatých faktur. Pojďme tedy ještě odbočit k tomu, jak se vůbec splatnost faktur určuje.
Splatnost faktur
Podle § 1963 Nového občanského zákoníku jsou vzájemné závazky mezi dvěma podnikateli splatné ve lhůtě 30 dnů. Lhůta počíná běžet dnem doručení faktury, případně dnem doručení zboží nebo uskutečnění služby, pokud byla faktura zaslána před samotným plněním. Jinou délku splatnosti (tedy i kratší) než zákonnou lze sjednat pouze smluvně.
- Pokud dodavatel vystaví fakturu bez smluvní dohody se lhůtou splatnosti 14 dní, platí lhůta splatnosti v délce 30 dnů.
- Pokud dodavatel vystaví fakturu, kterou doručí týden po datu vystavení uvedeného na faktuře, počíná lhůta splatnosti běžet až doručením faktury.
- Pokud dodavatel vystaví fakturu, ale zboží/službu doručí až po několika dnech, počíná splatnost běžet dnem uskutečnění plnění.
Nové možnosti u nedobytných pohledávek
Na první pohled by se mohlo zdát, že by bylo fér, aby měl věřitel nárok na vrácení DPH z pohledávek, které jsou 6 měsíců po splatnosti a u kterých má dlužník povinnost vrátit uplatněný odpočet daně. Zákonodárce si to však zřejmě nemyslí a tak věřitelům novela sice přináší nové možnosti opravy základu daně, avšak velmi omezené. Po novele může věřitel nárokovat odvedené DPH z pohledávek:
- které jsou po splatnosti 6 měsíců,
- s DUZP od 1.1.2025,
- nominální hodnota pohledávky u které je opravován základ daně musí být do 10 000 Kč (vč. DPH),
- u jednoho dlužníka může věřitel upravit základ daně u pohledávek v souhrnné hodnotě 20 000 Kč (vč. DPH) za kalendářní rok,
- věřitel musí prokazatelně alespoň 2x vyzvat dlužníka v úhradě.
S ohledem na omezení rozsahu na malé pohledávky a administrativní náročnost pro opravu odpočtu, nejsou tyto nové možnosti pro věřitele v praxi skoro nebo přímo vůbec přínosné. Novela zákona o DPH staví tímto věřitele a jejich dlužníky do značně nerovné situace.